Ako si vybrať správny spôsob prepravy pre Váš tovar z Číny?
Pri výbere spôsobu prepravy vášho tovaru z Číny je potrebné zvážiť nasledovné náležitosti:
- Špecifiká tovaru
- Cenu
- Rýchlosť dodania.
Najdôležitejším aspektom, ktorý rozhoduje o tom, či je tovar možné prepraviť všetkými spôsobmi prepravy – letecky, železnicou a po mori – sú špecifiká tovaru. Ak ide o menšiu zásielku napríklad krehkého tovaru (kuchynské riady, svadobné taniere,..atď) a zásielka celkovo váži cca 15 kilogramov, bude ju možné prepraviť iba letecky, nakoľko na železničnú a námornú prepravu musí mať zásielka spravidla hmotnosť v desiatkach kilogramov. Ak objednávate veľké množstvo krehkého tovaru, oplatí sa riešiť námornú alebo železničnú prepravu. Je však nutné zabezpečiť, aby bol tovar označený ako krehký a zabalený v špeciálnom balení, ktoré ho chráni pred poškodením. V prípade, ak chcete prepravovať stroj vážiaci niekoľko ton, schodnejšou alternatívou je pre vás námorná a železničná preprava. Letecká preprava takéhoto stroja z Číny by vás pri momentálnej situácii spojenej s COVID-19 vyšla na desaťtisíce eur. Špecifickou kategóriou tovaru je tzv. „nebezpečný tovar“. Ako nebezpečný tovar je v medzinárodnej preprave klasifikovaný každý tovar, ktorý obsahuje batérie – ide napríklad o elektrické kolobežky, powerbanky, elektrobicykle. Cena prepravy nebezpečného tovaru je vyššia v porovnaní so „štandardným“ tovarom.
Pri objednávaní tovaru, strojov a výrobných zariadení s Číny vás určite bude zaujímať aj cena, ktorú zaplatíte za prepravu. Pri výpočte ceny prepravy je dôležitá nielen finálna váha zabaleného tovaru ale aj objem zásielky v metroch kubických, na základe ktorého sa určí, koľko miesta váš tovar zaberá v priestore prepravcu (či už kontajnera, alebo podpalubia lietadla). Tovar s veľkým objemom a váhou sa oplatí prepravovať námorne. Ak vás tlačí čas odporúčame priplatiť si za železničnú prepravu, ktorá je stále cenovo dostupná v porovnaní s leteckou alternatívou. Pre ilustráciu si uvedieme príklad, stroj vážiaci 2,5 tony s kubickým objemom 11. Jeho letecká preprava by vás vyšla viac ako 40 tisíc eur. Ak by ste ho prepravili po železnici, jeho preprava by vás vyšla do 2 tisíc eur. V prípade využitia najlacnejšieho spôsobu prepravy by ste sa pri využití námornej prepravy dokázali dostať na sumu cca 1 tisíc eur. Je teda zrejmé, že letecká preprava je najdrahšou alternatívou a námorná tou najlacnejšou. Ak hľadáte zlatú strednú cestu, nielen čo sa týka nákladov ale aj rýchlosti dodania tovaru k vám, odporúčame využitie železničnej prepravy.
Posledným, nie však menej dôležitým aspektom na zváženie pri výbere prepravy je rýchlosť dodania. Ak potrebujete váš tovar z Číny do 14 dní od zaplatenia objednávky dodávateľovi, zostáva vám využitie jedinej možnosti prepravy, ktorou je letecká preprava. Štandardný čas dodania v rámci leteckej prepravy pred vypuknutím COVID-19 bol do 7 dní. V súčasnosti sa čas dodania posunul na 7 – 14 dní. Ak si môžete dovoliť pár dní počkať ale čas dodania prekračujúci 1 mesiac je pre vás neakceptovateľný odporúčame využitie železničnej prepravy. V prípade, že si môžete dovoliť počkať na váš tovar z Číny až cca 45 dní, odporúčame námornú prepravu.
Máme vybudované vzťahy s medzinárodnými aj čínskymi prepravcami. Radi vám pomôžeme s výberom najvhodnejšej prepravy pre váš tovar a zrealizujeme za vás celý obchodný prípad vrátane dovozu tovaru z Číny až do vášho skladu.
O autorovi
Ing. Michaela Královičová, PhD.
Dlhodobo som žila v Číne. Čínsky jazyk ovládam slovom a písmom. Venujem sa exportnému a importnému poradenstvu pre čínsky trh.