Dovoz tovaru z Číny: Aký je rozdiel medzi „normálnym“ a antidumpingovým clom a kedy ich zaplatíte?
Štandardné clo, ktoré je daňou za dovoz vyberanou pri dovoze tovarov z krajín, ktoré nepatria do colného územia EÚ sme si vysvetlili v minulom článku. V tomto článku si rozoberieme problematiku dodatočného cla, nazývaného „antidumping“, ktoré sa síce vyberá iba na niektoré druhy tovarov, dokáže vám však riadne predražiť váš dovoz z Číny.
Čo je antidumpingové clo?
Antidumpingové clo je akýmsi extra clom, ktoré uplatňuje Európska Únia na dovoz určitých tovarov z vybraných krajín mimo jej územia. Európska Únia o jeho uvalení nemôže rozhodnúť „len tak“ a preto je rozhodovanie o jeho uplatňovaní na určité tovary vyrábané v niektorých krajinách veľmi zložitým a dlhotrvajúcim procesom.
Antidumpingové clo má za účel odstrániť neférovú konkurenciu pri predaji dovezených produktov, vyrobených v krajinách, ktoré nedovoleným spôsobom podporujú svoje výrobky na export. Krajiny môžu napríklad poskytovať bezúročné úvery domácim výrobcom, preplácať im časť výrobných nákladov alebo im poskytovať energie zadarmo. Vo všetkých zmienených prípadoch je výsledkom situácia, kedy výrobcovia, ktorí mali v dôsledku vládnych opatrení výrazne zlacnenú výrobu, začnú zaberať európsky trh s výrobkami, ktorých cene nevedia európski producenti konkurovať. Nedostali predsa od svojich vlád žiadne zvýhodnenia a preto sú vyššie aj ich výrobné náklady. Európska Únia „trestá“ takéto nekalé obchodné praktiky vyrubením dodatočného antidumpingového cla, ktorého účelom je dostať ceny výrobkov dovezených z krajín mimo Únie na podobné alebo vyššie ceny za aké ich predávajú európske firmy.
Za rozhodovanie o uvalení antidampingového cla je v Európskej Únii zodpovedná Európska Komisia. Tá nezačína rozhodovanie na základe vlastného rozhodnutia. Čaká totiž na podnet od niektorého členského štátu resp. združenia výrobcov určitého tovaru, ktoré má členov z viacerých členských štátov. Pre zjednodušenie vysvetlenia ako to vlastne funguje si to ukážeme na konkrétnom príklade elektrobicyklov z Číny.
Ako to bolo s antidumpingovým clom na dovoz elektrobicyklov z Číny?
V roku 2017 začali európsky trh zaplavovať výrazne lacnejšie elektrobicykle ako boli tie, ktoré na európskom trhu predávali lokálni výrobcovia. Keďže európski výrobcovia nevedeli cenovo konkurovať čínskym firmám a preto sa im znižoval dopyt po ich bicykloch, rozhodli sa združiť a podať spoločnú žiadosť o prešetrenie dampingového konania zo strany čínskych výrobcov. Takúto žiadosť môžu výrobcovia podať najskôr na svoje národné obchodné komory, následne ju obchodné komory podávajú a komunikujú priamo s Európskou Komisiou, ktorá je zodpovedná za túto oblasť. Ak sa do iniciatívy zapojí prevažná väčšina dotknutých výrobcov a Komisia sa rozhodne situáciu riešiť začína sa antidumpingové prešetrovanie, ktoré trvá niekoľko mesiacov. Zvyčajne je prešetrovanie ukončené do 1,5 roka od jeho začatia. Už počas neho môže Únia nariadiť tzv. prechodné opatrenia, ktoré vyrubujú dodatočné clo na výrobky v prešetrovaní. Čínske firmy boli počas prešetrovania požiadané o spoluprácu. Tie spoločnosti, ktoré s Európskou Komisiou spolupracujú pri prešetrovaní majú po vyhlásení finálnych opatrení v prevažnej väčšine prípadov výhodu v podobe nižšieho antidampingového cla. Áno, výška antidumpingového cla sa spravidla líši v závislosti od výrobcu tovarov. Firmy, ktoré nespolupracovali s Európskou Komisiou počas prešetrovania dostanú najvyššiu antidampingovú prirážku.
Po mesiacoch prešetrovania uvalila Európska Komisia na jar 2019 na elektrobicykle z Číny antidampingové clo v rozmedzí 18,8 až 79,3 %. Keďže na väčšinu elektrobicyklov dovážaných z Číny sa uplatňovala antidampingová sadzba vo výške 79,3 %, ktorá sa počítala ako extra prirážka nielen z ceny bicykla ale aj jeho riadnej colnej sadzby pohybujúcej sa od 6 do 8 %, stali sa čínske elektrobicykle v Európskej Únii vplyvom opatrení ťažko predajnými. V súčasnosti už boli antidumpingové sadzby na elektrobicykle znížené a ich maximálna výška je 17,2 %.
Ako ilustroval príklad, antidumping vie poriadne „zamávať“ s cenou dovážaného tovaru. Predstavte si, že by ste si z Číny objednali bez vedomia o antidumpingu kontajner elektrobicyklov za účelom ďalšieho predaja a keď by dorazili na colnicu, museli by ste za ne doplatiť na extra cle, takmer rovnakú sumu, akú ste vložili do ich nákupu. Skončili by ste s nepredajným tovarom a bez finančných prostriedkov na rozvoj iného podnikania.
Ak chcete doviezť tovar ale neviete si poradiť s clom a chcete si byť istý, že váš dovoz tovaru z Číny prebehne hladko a podľa plánu, neváhajte nás kontaktovať. Naša spoločnosť Infinity Standard vám rada pomôže.
O autorovi
Ing. Michaela Královičová, PhD.
Dlhodobo som žila v Číne. Čínsky jazyk ovládam slovom a písmom. Venujem sa exportnému a importnému poradenstvu pre čínsky trh.